23 02 2012

ZEYNEP CEMALİ ÖYKÜ YARIŞMASI

ZEYNEP CEMALİ ÖYKÜ YARIŞMASI |  görsel 1

ZEYNEP CEMALİ ÖYKÜ YARIŞMASI


2011’in genç öykücüleri ödüllerini usta kalemlerden aldı! 2012 yeni yazarlarını bekliyor!

Günışığı Kitaplığı’nın bu yıl ilk kez 26 Kasım’da düzenlediği Zeynep Cemali Öykü Yarışması Ödülleri Ankara ve İzmir’e gitti. “Zeynep” adlı öyküsüyle birinciliği kazanan Nurbüke Teker ödülünü Adnan Binyazar’ın elinden aldı. Yarışmanın 2012 yılı teması ise, Zeynep Cemali’nin Patenli Kız romanındaki,“Ona duyduğum öfke çoktan uçup gitmişti” cümlesinden yola çıkılarak “hoşgörü” olarak belirlendi. 2012 yılı seçici kurulu Necati Tosuner, Hacer Kılcıoğlu, Süleyman Bulut, Nuran Özyer ve Müren Beykan’dan oluşan yarışmanın son başvuru tarihi, 18 Mayıs 2012. Katılım koşulları için tıklayınız. 

Çocuk edebiyatımıza ustalara yakışan bir dil ve anlatım zenginliği katan, 2009 yılında kaybettiğimiz Zeynep Cemali’nin anısına düzenlenen ve bütün ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin katılabildiği Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2011 sonuçları açıklandı. Necati Tosuner, Sevim Ak, Aysel Gürmen, Necdet Neydim ve Müren Beykan’dan oluşan seçici kurulun gönderilen yüzlerce öyküyü değerlendirmesi sonucunda dereceye giren ilk üç öykünün yazarları ödüllerine kavuştu. Bu yıl için belirlenen “kardeşlik” temasına, Zeynep Cemali’nin son romanı Ankaralı’dan seçilen, “İki kardeş sımsıkı kucaklaştılar” cümlesi kaynaklık etmişti.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2011 Ödül Töreni, Cemali’nin ölüm yıldönümü olan 26 Kasım’da Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi’nde Günışığı Kitaplığı tarafından ilk kez düzenlenen Zeynep Cemali Edebiyat Günü kapsamında gerçekleşti. Çocuk ve gençlik edebiyatı uzmanları ve yazarların katıldığı yarımgünlük konferansın sonundaki törene aileleriyle birlikte gelen öğrenciler, ödüllerini öğretmenleriyle birlikte aldılar. Çocuklar, törenin ardından verilen kokteylde severek okudukları birçok yazarla tanışma olanağı da buldular.

                  

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2011 Ödül Töreni’nin açılışını yapan, Günışığı Kitaplığı Yayın Yönetmeni Dr. Müren Beykan konuşmasına, “Geçen yıl bu günlerde açıkladığımız ilk yarışmanın teması –bildiğiniz gibi–kardeşlik’ti. Zeynep’in Ankaralı romanındaki bir cümleden kaynaklanıyordu: ‘İki kardeş sımsıkı kucaklaştılar.’ Hepimizin içini ısıtan bir sözcük: Kardeşlik, hele ki kucaklaşma da varsa tadından yenmez,” cümleleriyle başladı. “Çocukları Edebiyata Davet Eden Bir Proje” başlıklı konuşmasında Beykan yarışma için ülkenin dört bir yanından 300’e yakın öykünün gönderildiğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu tür yarışmaları desteklememesi nedeniyle duyuruların yayınevi olanaklarıyla sınırlı kaldığına dikkat çeken Beykan, her şeye karşın yarışmaya gösterilen bu büyük ilginin mutluluk verici olduğunu söyledi. Kardeşlik konusunda genç yazarların özellikle hangi noktalara, duygulara ve ifadelere yöneldiğinin genel bir özetini çıkaran Beykan, gönderilen dosyaların çoğunda acıların ve hüznün ön planda olduğunu, çocuk öykülerinin günümüz Türkiye’si için önemli sosyolojik saptamalar içerdiğini vurguladı.

Müren Beykan’ın ardından kürsüde yerini alan, edebiyatımızın çok ödüllü ustalarından ve yarışmanın seçici kurul üyelerinden Necati Tosuner, çocukların yarışmaya ne denli gerçekçi ve yürekli öyküler gönderdiğinden söz etti. Çocuklar için nitelikli bir edebiyatın ve doğru bir yayıncılığın, toplumda o çocuğa bakışla doğrudan ilgisini vurgulayan dil ustası, çocuğu ciddiye almayan ve onu önemli görmeyen bir kültürde, çocuk için iyi, onu insan yerine koyan metinlerin de üretilemeyeceğini hatırlattı.

Sıra ödüllerin verilmesine geldiğinde, dereceye giren üç genç öykücü çok heyecanlıydı. “Yıllar Sonra” adlı öyküsünün, “günün temel öğelerini içermesi, kardeş ilişkilerini abartısız ve böylece gerçekçi hatta yer yer trajik bir sahneyle yansıtması öykünün çekiciliğini artırması nedeniyle,” üçüncülük derecesini alan Destina Berfin Sever’e ödülünü Behiç Ak verdi. “Çukur” adlı öyküsündeki “gerçeklik duygusunu güçlü yansıtması, beklenilmedik bir sonuçla okuru umutla sarmalaması, anlatımının özgünlüğü ve kurgusunun sağlamlığı nedeniyle,” ikinciliğe değer görülen Nihan Deniz Köksal ödülünü Gülten Dayıoğlu’nun elinden aldı. “Zeynep” adlı öyküsünde “bilinen bir konuyu yaş grubuna uygun bir algı ve dille sevecen ve samimi, özgün bir anlatımla öyküleştirmesindeki başarı nedeniyle,” birinciliğe hak kazanan Nurbüke Teker’e ödülünü Adnan Binyazar verdi.

Yarışma katılımına dair notlar...
• 300’e yakın katılımcı.
• Katılımcıların yalnızca 45’i erkek.
• Katılım 6, 7 ve 8. sınıflar arasında eşit dağılıyor.
• Katılımcıların üçte ikisi özel, üçte biri devlet okulu öğrencisi.
• İstanbul’dan Ağrı’ya, Yozgat’tan Konya’ya, Bursa’dan Adana’ya kadar hemen her ilden katılım gerçekleşti.

Öykülerden notlar...
• Sık rastlanan konular: ebeveyn ölümü, kardeş ölümü, ölümcül hastalık, organ mafyası, uyuşturucu, savaş, trafik kazası, aileden ayrı düşmek, yetimhaneye düşmek, yoksul düşmek gibi acı barındıran, yürek burkucu yaşam çehreleri...
• Bu “felaket” temalarının en az üç ya da dördü aynı öykü içinde yer alıyor.
• Katılımcıların üçte biri ölümü işlemiş.
• 50’ye yakın öğrenci ciddi hastalıklara yer vermiş.
• 30’a yakını da evlatlık verilme konusunu yazmış.
• 30 kadar öyküde ikiz kardeşler ele alınmış. Bu öykülerin önemli bölümünde tıpkı ikizlerin birbirlerinden hiç haberleri yok ve yıllar sonra (örneğin Taksim Meydanı’nda) karşılaşıyorlar. Bazı öykülerde görülen bu dikkat çekici ayrıntı, televizyon dizilerinin çocukların belleğinde bıraktığı izlere işaret ediyor olabilir.

Yarışmanın 2012 yılı teması ise, Zeynep Cemali’nin Patenli Kız romanındaki,“Ona duyduğum öfke çoktan uçup gitmişti” cümlesinden yola çıkılarak “hoşgörü” olarak belirlendi. 2012 yılı seçici kurulu, Necati Tosuner, Hacer Kılcıoğlu, Süleyman Bulut, Nuran Özyer ve Müren Beykan’dan oluşan yarışma için son başvuru tarihi, 18 Mayıs 2012.

Yetkili: Deniz Demirtaş yarisma@gunisigikitapligi.com

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2011’in bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

96
0
0
Yorum Yaz